14 Balas

Saya first time mom. Mmg tak de sediakan susu formula at first. Tapi after bersalin, my susu tak terus keluar so I was unable to bf my child on the spot. Time tu nurse minta izin untuk bagi anak susu formula so saya pun okay je sbb tak nk baby lapar. I saw what kind of brand yg hospital bagi so after diacharge my husband beli brand tu and we continue sampai sekarang alhamdulillah sesuai dgn baby. Plan mmg nk fully bf tapi susu saya tak banyak so terpaksa topup with fm untuk elak anak kuning and tak nk bagi baby berlapar. Saya tak akan judge ibu ibu luar sana yg hadapi kesusahan untuk breastfeed anak. Breastfeeding journey mmg tersangat susah. Tak semua ibu yg lucky enough untuk ade susu banyak, anak terus pandai latch, nipple tak crack and mcm mcm lagi cabaran yg dihadapi ibu lain. Igt, awak bukan ibu yg gagal kalau tak dpt nk fully breastfeed anak. Tugas awak sebagai ibu is make sure anak awak fully fed, sihat and happy. Tak de guna kalau awak fully breastfeed dgn susu yg sikit and anak awak end up berlapar, kurus, meragam, and sakit.

tq komen2 kt atas.. really help my emotion/mental.. selama nie ble org cte psl susu ibu sye mampu diam je.. sbb sye pun tgolong dlm golongn yg x mampu nk truskn bf.. But for me, asalkn anak sye hepi & sye pun hepi dpt jge dye, alhamdulillah sye byukur.. sye tw susah tp sye try utk njoy motherhood & bg mama yg hepi utk anak sye..

Hi mommy , i pon firstmom , i tak sediakan pon susu formula. Dari i preggy i set mindset i untuk susukan baby dengan susu badan , i cari ilmu & baca dari kaunselor penyusuan . Sampai masa i dah melahirkan baby , i terus je direct feed baby without fikir & rasa my susu tak cukup. Baby yang baru lahir perut sebesar ceri , jadi susu awal kolostrum memang cukup untuk baby. Kerapkan penyusuaann setiap dua jam& offer baby susu walaupon baby tido. My family ada suruh bagi formula , sebab anggap baby nangis tak cukup susu, tapi i berkeras taknak , sebab i yakin. As long as baby berak kencing okay ☺️ kuning baby pon cepat turun , sebab i susukan je. Then lepastu , i jadi epmom which is i pump susu and bagi baby susu dalam botol. Hampir 60oz sehari kalau i pump ... sampai susu oversupply. Masatu takde isu dah my family nak kata takde susu , sebab peti ais sampai penuh dengan susu . If u dah prepare formula , takut nanti u terbergntung dengan formula.

Hi, as a first time mom. Saya tak sediakan susu formula. Alhamdulillah everything goes well. Sepanjang saya admitted, lactation nurse datang visit dan saya manfaatkan sepenuhnya session tersebut. Ini pengalaman saya ya. Let's say, awak nak sediakan susu formula. Awak perlu tahu susu formula yang terbaik ialah susu formula yang boleh di terima oleh anak awak. Maksudnya susu yang tidak mendatangkan reaksi alahan dan boleh menaikkan berat baby. Apa yang sesuai untuk anak kami para ibu, tak semestinya sesuai untuk anak awak juga. Saranan saya, awak boleh mula dengan susu yang sesuai dengan bajet dan accessible untuk awak beli. Sekarang awak berapa week? Boleh persiapkan diri dengan ilmu breastfeeding. Ada ramai certified lactation counselor di luar sana. Antaranya Puan Nad Masrom, Puan Ika Nabella. Kalau awak nak lagi mudah secara face to face, di hospital pun ada juga Lactation Nurse. All the best and good luck 🌹

setuju yg teramat sangat.. 👍

No worries sis..sbb sy pon formula mom..😅😅 sbb ape sbb nya msa brsalin dkt baby hari tu sy overdue n lps brslin bby kne thn wad sbb kta nya doc dia muntah time dorg besih² kan dia. Doc tkot ade kuman ke ape so warded slma 5 hari. Nurse ade ckp dia kte bwak je bnyak mna susu bdan yg ade nnti dorg bg baby minum di smping itu dorg topup formula lah. 😊 Kluar dri wad alhamdulillah baby sihat xde ape² sakit..sy bf kan diaa..bnyak dia minum tpi tu la mngkin dia xknyang sbb lps tu dia merengek²..so sy topup dgn susu dutch baby. Alhamdulillah serasi smpai la 12bln bru tukar susu. 😊 Sy xkan judge mommy ² kat luar sna yg da cuba sebaik mungkin nak bf baby smpai 2 tahun sbb mngkin bukan rzki kita nk susukan anak smpai 2 thun. Xkira la susu formula atau bf asalkan anak kita sihat alhamdulillah..😊

TapFluencer

Hi sis, Macam saya takda standby susu formula sebab mindset memang nak breastfeed kan baby tu. Jangan risau sis inshaallah Allah mudahkan. Baby no.2 sy dalam pantang nipple bleeding nurse suruh beli susu formula sementara sebab sakit sangat n tunggu breast dah ok baru continue breastfeed balik. Saya beli enfagrow. Tapi sambil nangis la bagi sebab nak bg susu sendiri kat baby tak boleh. Pam buang sebab ada darah. Tak sampai seminggu dah ok & sy let go susu bagi orang. Yg penting niat sis nak susukan baby & jaga pemakanan. Kalau kita dah usaha tapi tak boleh juga keluar atau susu kurang supply boleh minta tolong lactation. Ada certain KK/KD dorang ada support team utk lactation boleh cuba tanya. Inshaallah semoga ada rezeki sis, take care 😊

saya beli je. kat hospital sy bsalin sy tak diajar plk cara susukan.. sy bsalin czer dan bby kena tahan kat wad 2 hari dan discharge skali dgn sy. balik rumah tu, baby x pandai latch. Terpaksa bagi formula. saya bagi dutch baby sebab masa pregnant pun sy minum susu kotak dutch lady. Selang 2 hari sy try balik breastfeeding tapi susahhh sgt bby nak dapat lekapan yg betul. Dahtu, hisap kjap terus tido. Pastu dah 8 hari berat baby tak naik2. sebab baby kuning+prem 35 weeks, baby mmg kuat tidur. Dr suggest pam susu dada dan bagi dgn botol. Lepas buat camni baru kuning turun dan berat baby naik.

hri ni baby 13 hari. esok bru kena check blik. tpi 2 hri lepas dah turun ke 10. paling tinggi 12.7. skang ni kuning kat mata dia pun dah xde. Baby prem kena berjaga2 dlam 21 hari bbanding bby normal 14 hari je.

Saya pun first time mom mmg x de sediakan apa2 susu sblom bersalin , just dalam kepala mind set nak bagi bby fully breastfeed, andai kata awak x de susu atau mmg rasa x boleh nak bagi bby susu nurse akan bgthu doktor untuk feed bby u dengan susu itu apa yang nurse bagitahu saya la , tapi sepanjang dekat hospital nurse setiap masa bagi semangat untuk bf baby kerapkan penyusuan 😬

Saya beli similac je tapi beli yg kecik je. Saya mmg nak bagi baby bf je tapi mcm sis kata lah just in case. Now saya mix bf and formula sbb baby prolonged jaundice. Saya bagi susu badan kerap pun turun sikit saya bagi formula baru turun banyak. Now sampai sekarang bagi baby similac step 1 alhamdulillah sesuai. Susu formula ni kena try and error tau sis. Tak semua baby sama

bley pilih mana2 brand yg ade kt pasaraya yg ssuai dgn bajet awak.. kte sendri kne try n error... ade bdk ssuai susu A, tp ngn anak kte x ssuai.. dan bgitu la sebaliknya.. klu sye, sye try brand2 yg mampu milik dlu mcm lactogen & dupro pek kecik..

semoga awak dipermudahkan utk menyusu baby dengan susu ibu sendiri ya..in shaa Allah, kita sama² pasti boleh tunaikan hak anak yg 1 ni.. in shaa Allah.. doa banyak² ya.. masuk group breastfeeding juga dalam fb sis.. KIM - Kelab Ibu Menyusu

Soalan popular

Artikel Berkaitan