18 Balas

Alhamdulillah anak 1st dulu mil tlg jaga kan 2 week.kebetulan time tu cuti sek mil n family blk bercuti umah sy.suami plak time tu ambik cuti 2 week.so ms dlm pantang suami byk bljr cara jaga sy dlm pantang mil yg ajar.mmg segan jgk time tu.tapi kebetulan ada suami.apa yg mil masak n sediakan suma sy mkn.lepas 2 week mak sy plak dtg umah jaga kan sy sampai abis pantang.berpantang dgn mak sy just mintak mak mandikan baby je sbb sy x berani lagi nak mandi kan baby kecik.masak pantang sy masak sendiri.2nd pregnancy ni sy ambik keputusan berpantang sendiri sbb x nak susahkan mil & mak.cuma berdoa semoga Allah permudahkan urusan sy dlm berpantang nanti

better dgn mak sendiri sis..sbb belah mentua 1)dah ade biras yg dia boleh jg...so x kalut la dia nk jg 2 org.. 2) suami sis x cuti so memg segan/susah la nti nk ngadu/mintak tolg ape2..nk2 lg klau mintak tolg sapu ubt luka klau bersalin normal.. 3) aurat nk kne jg jgk klau duk serumah dgn ipar duai better bincang dgn suami, mgkin dia akn phm dgn ketiadaan dia nti xkn nk hrpkn mentua je..so mintak suami slow talk kt mentua..dan jika mentua nk jg jgk.. better sis berpantang rmg mak dlu..lps 1bln bru sambung pantang rmh mentua..sbb biasa dah sebulan pantang dah kuat skit bdn tu & bleh buat ape2 jika suami xde..

kalau sy, lebih baik dgn mak sendiri. bukan apa, dgn mak kita ni senang, dh tau perangai mcm mana. kalau dgn mak mertua, in case ada benda yg xsetuju berkaitan pantang/anak, takut jadi ada yg kecik hati. walaupun mak mertua kita tu layan baik. mcm mak mertua sy, dia layan sgt baik tp jenis teliti cerewet sikit. anak dh masuk 2 thn pun, ada je benda xkena sy buat dimata dia sebagai ibu. tp tu lah, dia nasihat je, cuma kdg2 terasa jgk. kita pun masing2 dlm proses belajar kan. tapi ckp lah elok2 dgn MIL. lagi pun, risau nti MIL sis nk jaga sis lagi, nak jaga biras lg, dgn 2 newborn baby lagi. walaupun dia yg beria.

bincang elok²....cakap la mak awak dah uruskan org ngurut ke ape ke...mmg sllu anak 1st mak sndiri,ank 2nd mrtua....atau awak pantang sparuh rumah mak sndiri,sparuh mak mrtua.......yg pnting bincang dgn husb...sbb mak dia...sya pun ank 1st,tpi Alhamdulillah mmg tinggal smnnjung....mrtua dia sarawak,tu pun husb slow talk ckp bby 1st bnyk brg,nk beli kt sana boleh..nk bwa balik KL susah...pham² la tmbang flight bkn mcm tmbang ets🤣🤣..so mrtua pun fham..just mnta kmi blik srawak bila dua² dah sembuh dan sihat sikit

sis bincang dgn suami. buat keputusan. dah decide suruh suami bgtahu mak die yg kata sis akn berpantang dgn mak sendiri. mesti mil akan paham punya lah sbb anak perempuan mesti akn nak berpantang dgn mak kandung die sendiri kan. nak2 kalau anak pertama. pd pendapat sy mil sis pelawa sis utk berpantang dgn die tu sbb yelah mil sis kan akan jaga biras sis, jd die pelawa la sis sekali utk jaga hati sis. tp jauh disudut hati die, die tau sis nak berpantang dgn mak sendiri. take it simple sis. jgn pening2. small matter.

masa pantang dgn mertua dulu, rasa penatnyaaaa.. bukan ape, anak nangis sikit dia dah ketuk pintu tanya, nangis sikit ketuk lagi tanya.. pastu kalau terlambat sediakan makan, nak mintak segan.. dgn mak sendiri, kadang anak nangis mak terus amik pujuk, kalu lapo ckp je dgn mak, xde segan².. sbb mertua saya jenis sopan santun orgnya, mak saya pulak jenis sporting.. mmg beza langit dgn bumi.. mak marah/bebel cemana pon kita xsentap.. kalu mertua tegur, berlapik sgt kdg menusuk kalbu huhu.. 🤪🤪

untungnya puan , mak/mil berebut2 nak jaga puan .. hehe saya masa bersalin dengan anak sulung berpantang dengan suami je ada la juga sikit2 mak ayah saya tolong tapi kebanyakkan suamilah yang jaga dari makan ,mandi semualahh .. mak ayah saya tak kisah pun saya berpantang sampai luka ceaser terbuka pun saya dengan suami je berdua masa tu hari2 naik teksi g klinik sebab nak cuci luka terbuka..anak masuk wad pun orang lain yang hantar nasib lah anak jiran tu baik sangat2 tolong hantarkan kami ..

Saya ni anak angkat je sis faham2 lah kalau anak angkat ni tak 100% nak dapat kasih sayang macam parent sendiri ..

Tak perlu stress sis cuma tegas dgn pendirian diri. Sy pun masih ada dua² & tinggal dekat dgn mertua. Tp awal² sy dh tegaskan yg sy nk bersalin & berpantang dekat mak ayah sy. Nak pantang ni emosi kita lagi penting, baru dapat jaga anak dgn baik nanti.

better ngan mak sndiri la sis.. suami xde.. mmg susah ah.. tkkn nak arah2 kan mak metua. sy bile sakit mak metua jaga x slesa sbb tkkn nk arah2 kn dia. bile suami ada je rse selesa.. better ngan kluarga sndiri nnti sis nyesal

tau x sbb ape awak jd ksyangan sbb awk ikut je cakap dia. nnti satu hari awk buat salah slamanya dia akan ungkit...baik xyah jd menantu kesayangan. buat biasa2 je .

kalau ikut pengalaman sy masa ank pertama .. sy pantang dengan mak mertua mcm awak ckap segan nak minta tolong ini itu kan . mmg lebih selesa pantang dengan mak sendiri daripada mak mertua .

Betul. Saya pun sama. Mak sendiri dah takde, no choice. Mental pun ada sebab tak cukup rehat. Kalau mak sendiri boleh gak mintak tolong jaga jp sebab nak tido. Kalau mentua, segan nak mintak tolong camtu so tahan jela ngantuk. Suami lak dah habis cuti hmmm

Soalan popular

Artikel Berkaitan