33 Balas

Istilah ini mungkin lebih popular dikalangan orang melayu namun tidak semua orang tahu. Seseorang itu dikatakan bunting pelanduk atau bunting harimau apabila mengalami situasi dimana keluarnya darah yang dikatakan haid ketika mengandung. Apabila berlakunya situasi ini, wanita selalunya akan menjadi konfius tentang status mereka sama ada hamil atau tidak. huhu

Saya ada pengalaman bunting pelamin masa hamil anak pertama. Risau takut semua lah sebab fikir, gugur ke ni ya allah. Terus tanya mak saya macam mana nak buat. Dia kata mungkin bunting pelanduk so pergi la hospital jumpa doc. Nanti dia bagi ubat untuk stop kan pendaraha, Alhamdulillah semua baik-baik je lepastu. Bayi pun okay takde apa-apa yang serius jadi.

Pengalaman bunting pelanduk saya 5 bulan lepas, allah je tahu betapa risau nya saya nampk darah masa nak buang air. Memang ingat dah gugur ke apa. Terus call husband bawak pergi hosp. Sampai hospital katanya ni bunting pelanduk ke harimau saya tak ingat dah. Doc ada bagi ubat untuk kuatkan rahim and stopkan bleeding. Syukur baby takde jadi apa apa.

Masa tu dh brp weeks ye sis?

Org cakap bunting pelanduk ni mcm diwarisi oleh keturunan juga..mcm mak saya dulu time pregnant pun still period until 1 trimester (1-3 bulan).. Saya pun pernah bleeding sikit macam period, tapi masa tu tak tahu lagi la pregnant or tak.. Sekali terdetik nak check, kluar double line. Alhamdulillah. scan baby first time tu saya buat masa 3bulan

hi, cek upt slepas abis period ke? hari ke brpa?

First time dengar bila ada orang cakap pasal bunting pelanduk. Macam jakun tapi tak berapa terkejut. Sebab jarang-jarang orang boleh dapat special macam ni kan. Saya takda pengalaman ni sis, tapi yang saya tahu ia tidak membahayakan. Tapi kita preggy mom mestilah takut gila kot kalau keluar darah tiba-tiba macam tu. huhu

Saya pernah dengar/baca tak ingat bila n kat mana...bunting pelanduk ni ada yang keturunan. Maksudnya mungkin ahli keluarga pernah kena juga bunting pelanduk sebelumni. Mungkin sis boleh tanya ahli keluarga or maybe mak ke kot diorang tahu apa nak buat kalau kena bunting pelanduk ni. Selalu orang tua lebih berpengalaman.

Banyakkan berehat sis. Kurangkan pergerakkan kalau rumah bertangga. Limit kan buat kerja-kerja berat. Bunting pelanduk ni spotting tu sikit sikit shud be okay but kalau dia makin bertambah dan berlanjutan better jumpa doc. Takut ada tanda tanda keguguran. So apa apa pun semoga dipermudahkan segala urusan sis.

Saya bunting pelanduk sis.. Memang ada keluar lah darah sikit... Walaupun dikatakan tak bahaya, tapi pastikan awak lebih concern ketika berdepan sesuatu yang luar biasa ketika hamil. Kalau naluri kata negatif, better cepat2 pergi jumpa doktor.. takut baby tak okay je dalam perut

Sis, pendarahan tu sikit sikit ke banyak kuantiti dia? Saya tak tau pulak bunting pelanduk ni macam mana tapi kalau nak kepastian naik check dengan doc. Mungkin ada cara nak kurang darah ke apa atau kena ambil ubat bagi dia stop kan bleeding tu. Apa-apa rujuk yang lebih pakar.

Berdasarkan pengalaman bunting pelanduk, Usually kalau wanita yang berdepan spotting darah macam darah haid pada 1st trimester dia akan ingat gugur, jangan gelabah, banyakkan berdoa & jumpa doktor, sebabnya bukan keguguran saja yang boleh mengakibatkan pendarahan.

Soalan berkaitan

Soalan popular

Artikel Berkaitan