16 Balas

macam kisah kakak saya, mereka terlanjur dan sembunyikan hal ni sampai kakak saya dah tak boleh sorok lagi. masatu saya kat asrama. kawan yg nampak kakak saya cakap yg dia mngandung, tapi saya tak percaya sampai mak ayah saya bagitao kakak saya nak berkahwin secara tiba2. mula2 memang saya marah dan kecewa dengan apa yg kakak saya dah lakukan. lama saya termenung dan tak bercakap dengan dia dari haritu. lepas kakak saya lahirkan baby tu dan tiba2 anak dia ada masalah kesihatan, masatu saya mula bukak hati dan menerima kakak saya semula. ya, mereka dah buat kesilapan, tapi mereka tak buang bayi tu dan bertanggungjawab. dan saya bergilir jaga baby tu dan mula bercakap dgn mereka. masatu jadi 7 tahun lepas dan harini mereka hidup bahagia sekarang. dah ada anak 4. 😂 betul apa yg org kata, memang pada mulanya pahit untuk ahli keluarga yg lain menerima. tapi lama kelamaan percayalah, anak itu la yg paling disayangi antara semua. pengerat kasih sayang. cukupla dosa zina. jgn tambahkan dosa dgn gugurkan dan buang anak tu. mereka yg bertaubat, Tuhan akan permudahkan jalan. in sha Allah.

saya pun mengandung anak luar nikah skrang 38 weeks 5 day . dulu.prnah trpikir nak gugurkn tpi my mom said it's okey . ITU rezeki . baby x berdosa . baby.msok 5bulan baru saya tau saya pregnant . doc ckap hormon tak tentu sbb tu dari bulan 3 msih dtg.bulan.smpai.bulan 7 . dan lepas tu . dh buka kad.pink . doctor mntk buat surat khwen . dari bulan.7 smpai bulan 10 saya dgn byf sya ulang alik.prgi JAIS , alhamdullilah . byf sya msuk islam smua nya brjalan lncar . tpi tu laa surat kawin blum dpt buat sbb spnjng bulan 7 smpai bulai 10 tu sia² ulang alik prgi JAIS . saya dari serian . serian tu.area kota semarahan yg pegang tpi tak tau pulak mjlis islam dkat kuching ckap diaorg tak ambil org serian . masa tu down sangat smpai ada appointment dgn doctor psychologist . doc kaunseling . hmm tak tau nak cakap apa skrang . pernah rasa.nak bunuh diri sbb tak de sorang pun.nak tolong uruskn smua ni . byf bukan tau ape² . yg dia tau cari nafkah je . skrng allhamdullilah doctor bagi.peluah setahun utk buat surat kawin . selepas baby kluar nnti . syukur tak stress lgii 😌

sama laa kita umur pun sama mengalami benda ni , saya mengaku jaa masa baby 5 bulan dalam kandungan syukur buka buku pink semua okay tiada msalah , saya bersyukur jugala , mula mula tu rasa takut mau gugurkan dan ingin putus dengan bf takut dan malu ,last last bila suda mengaku baru saya rasa baby punya tendangan saya rasa sedih dan makin sayang due date saya 13/3/2021 , urusan nikah ni tergendala seketika sebab pkp dan nurse semua paham alhamdulilah ibu bapa memaafkan❤

semoga dipermudahkan ye

Sy pun tgh mengalami benda yg sama.. Skrg 6 bulan mengandung.. Tidak trdetik sma skali nk buang baby ni.. Malah x sabar tunggu dia keluar.. Biar la org kata apa pun.. Harap satu hari nnt sy bole jawab soalan anak sy jika dia tnya knp dia anak luar nikah.. Nk sgt kawin ngn bf skrg.. Tapi, sy ada family yg pelik skit dr org lain. Family sy lg ok klau sy x kawin ngn bf sy tu.. Padahal sy nk sgt kawin..😣

ya sis ira.. mungkin diorg ada sbb tertentu, diorg lebih nmpak brbanding sy.. syukur diorg boleh terima sy ni dh ckup baik..

Ya betul sis😭 Bby sya x kluar lagi tapi bila setiap kali cek up . Buat sya rasa mcm nak nangis doc pun sja nak bt sya nangis ckp “haa tu bby awk lambai awk tu , aktif sgt dia” , sbab dia tahu masalah sya yg pregnant dlu 😅 Skrg ni tga proses nak nikah, doakan sya♥️

Saya dalam situasi awak . Saya 7 bulan baru bgthu family and terus nikah . Memula memang akan rasa down and depress , then bila lama lama dia dlm perut makin sayang baby tu . Alhamdulillah baby lahir dgn sempurna and ayah kepada anak tu , skrg suami saya ❤️

Hi sorry sebab baru perasan comment . Memang tak dpt nak bin / binti kan nama bapak nya even dah kawen sekali pun . Tapi , bapak kepada anak saya nak bertanggungjawab atas perbuatan kitaorg jadi . Alhamdulillah bahagia sampai skrg 🥰 baby pun dah 5 bulan . Awak jgn risau nanti dah besar baby tu . Kita explain slow slow dgn dia . Mesti dia faham.

awak bolelah cakap mcm tu . sebab bf@husband awak nak bertanggungjawab . mcm mana pulk dengan nasib yg bf lari ?? keluarga tak terima ?? maaf la bukn saya nk sebelahkan orang yang buang bayi .. just nak tahu je ..

Sebab itu,sebelum lakukan sesuatu fikir dulu baik buruk..memang manusia tak lari dari kesilapan tapi Tuhan bagi Akal Fikiran & Hati untuk merasai..ada banyak benda boleh prevent akan kehamilan luar nikah jika bebetul nak buat sex sebelum kahwin (bukan mengalakkan tapi ni sahaja cara terbaik untuk elakkan pembuangan bayi) Berani buat sesuatu negative,kena berani tanggung bila akibatnya mendatang.. Jangan menyalahkan orang keliling kerana mengecam / memberi tomahan tapi salahkan diri sendiri dulu..siapa buat salah,kena berani tanggung risiko.. Ramai kata bukan pilihan tapi terpaksa tapi sebenarnya pada awalnya “ia adalah pilihan”..

pemikiran yg bagus... hopefully yg mna pernah bt kesilapan tu sdar...kwn sy pun pnh jgk mcm ni, tp laki...dia ckp, dia dah pernah bt dosa, jd dia xnak buat dosa kedua dgn buang baby tu..

Sya pun sama macam awak... Sekarang baby Sya umur 3 bulan sudah surat kawin. Belum jadi lagi sebab covid19 ni ,and banyak Mok urus lagi sebab Sya Kristian pindah ke islam

sama la sis sy mgandung umur 17 thun bsalin umur 18 . lepas ja bsalin kahwin trus dgn bf tu dan jd husband&wife . buat apa mau malu betul la ayat tu berani buat berani tanggung anak tu x berdosa pun .

benda dah jadi, dr xkan marah, kecuali klu kita xjaga kbjikan baby dlm kndungan yela dr akan marah.. jgn risau baik fkir psl baby je..

Soalan popular

Artikel Berkaitan