23 Balas

Ikut nasihat KK...sbb KK dgn hspital pndapat tak sama...hspital mmg jnis "its ok...ni normal..ni ok..."KK terbaik sbb mrka mmg caring .sbb sy sdh ada ank yg over than 28 hari kuning..still tggi..mrka mmg ambik serius..kuning bkn sstu yg boleh ambik mudah mom..wpun hspital ckp normal ttp trskn dgn KK jika mmg bulan anda jmpa nurse atau doktor KK..mlainkn mmg mom cek swasta..its up to mum sndiri..letih mmg letih...tp sy pling suka KK punya cara...detail..wpun nmpk "menakutkan"kita..tp tu lbih baik buat kita extra carefull dgn bayi..bacaan tu mmg msih tggi tuk bby 22 hari...tp..trpulang mom jgak sbb mom rasa letih...just susukn bby kerap spya berak kncing dia bnyak..so kning akn cepat trn...(sy bgi ank mnm susu kambing karihome tuk trnkn kuning..so far terbaik stakat ni- ank ke7 23 hari hri ni)take care mom..

Saya pun dulu masa ank no 5..emergency czer... Ank pun prolong jaundice 4 bulan ulang alik amik darah.. Luka saya ada Terbuka 2 tempat.. Sis kerap cuci luka dan kering kan. Saya dulu lepas mandi cuci dgn alcohol swab tu.. Lepas tu saya biarkan dia kering kena angin.. Tgh hari cuci lagi.. Petang lepas mandi cuci lagi.. Pastu saya biarkan je dia kena angin.. Masa luka Terbuka sikit tu.. Alang2 pergi klinik check ank jaundice.. Saya bagi tau doktor.. Doktor tgk dan doktor on antibibiotik.. Sbb x nk bernanah atau lagi teruk.. Alhamdulillah.. 4 bulan ulang alik.. Ank pun boleh discharged dari klinik pakar.. Sbb kk refer klinik pakar.

sbb jaundice ni bkait rapat dgn fungsi hati sis...klu kuning ni msih tggi lps sbln...tu dalam tahap bahaya buat bayi.Dia kna cek darah tuk tahu fungsi hati dia ok ke tak.Sbb tu kna refer pakar.Bahaya tuk baby.

196 tu memang tinggi. Awak kena faham, KK tu bukan nak menakut ² kan, tapi jaundice memang ada side effect buruk pada baby. Kalau ye pun awak tak larat, tak patut pun awak cakap mereka menakutkan parents untuk datang. Kalau awak tak datang pun, bukan kisah diorang pun sebab tu anak awak. Cuma, kesian pada baby awak yang hadap. Prolonged jaundice ni kalau bacaan tinggi, takut ada complication pada hati anak. Since awak rasa okay je refer swasta, pergi je la swasta. In anyway pun semua parents nak yang terbaik untuk anak mereka. Cuma, apa² jadi yang lain nanti, swasta tetap tolak kes pergi govt.

Kenapa kk u kne pergi sendiri? Sebulan i ulang alik kk, nurse selalu ckp kt i, awk boleh je hantar wakil bawa baby, awk xperlu dtg pun xpe. Sbb perlu cek baby je. Ada masa kami perlu cek mommy, kami bgtahu date sekian2 mommy perlu dtg bersama. Tp since sy risau anak sy pergi ngan org lain 😅 sy ikut juga. Sy rasa klu awk keep on check dgn swasta, xde masalah kut. Make sure the clinic gives proper treatment lah, cek macam mana gov cek. Gov clinic bkn nk takut2 kn, tp depa take extra care in case ada apa2 yg menakutkn jadi. Sbb if anything do happen, dorg akan disalahkan. Ada mommy yg anak depa got better treatment disebabkan kk ‘menakut2kan’ and dpt detect awal masalah yg anak mereka ada, bersyukur with this kind of ‘menakut2kan’ . Tp kebanyakan mommy yg anak mereka at the end xde ppe, sihat je and got no complications (alhamdulillah), keep on merungut since they got nothing to ‘syukur’ kan.

Anak saya pun sama, prolonged jaundice. Sampai sebulan checkup kuning siap ambik darah. Tapi bacaan darah ok, kuning pun x tinggi. Paling tinggi 154 tu pun masa dia 10 hari mcm tu, kuning turun sikit2 tapi x sampai bacaan 85 mmg kena pergi kk. Last saya pergi kk review darah dia kuning 104 x turun2 last dr kata x payah dtg checkup kuning dh sbb akan hilang sendiri as long baby sihat and xde masalah. Mcm2 cara dah buat mmg kuning turun sikit2 😅. Oh btw anak saya darah O+ dr ckp mmg turun lambat kuning. So apa apa hal refer and mintak pandangan dr dulu ya sis

mcm nie sis.. x semua org mempunyai masalah yg sme.. mgkin kbykkn dr kte, anak prolonged jaundice tp bacaan darah & urine normal... tp ade yg baby prolonged jaundice tp ade msalah lain.. kt kk, dyorg x bley pukul rata sbb tu dyorg bg tarikh utk check kuning.. ye btol, baby klu prolonged jaundice memg penat nk ulang alik kk, dgn keadaan bdn kte x sembuh lg, memg rse mnyusahkn.. tp nie sume utk kbaikn.. memg klu prolonged jaundice nie xde ubt.. nak trace pun mlalui bacaan darah je.. tlg la jgn ckp Dr kk nie suka nk mnakut2kn org.. Dyorg cuma follow sop kkm je..

Hi. Memang sop kkm after 14days automatic category prolonged jaundice. Bila dah masuk category tu kena ambil darah to rule out all factors. Cuma yala, kerajaan kan, ambil masa lama. Result dapat hari sama dgn hari ambik darah pun still kena dtg seminggu dua kemudian baru tau ok ke tak. Sy pun tak faham kenapa gov mcm tu. apa salahnya call parents cakap result ok. Kalau swasta ckp result darah baby awak semua ok, awak yakin jela. Stop pi kk. Takda masalah nk followup swasta. Naik turun nanti diorang record sama ja dgn kk.

anak no 2 saya kuning jgk tpi tak tinggi pun kena tahan nicu 3 hari je lps tu discaj blik..masa kat nicu saya susukan badan Alhamdulillah kuning turun cepat dan bila blik rumah mandikan baby.. herba campuran opah saya buat untuk mandian lps tu opah saya setiap pagi sinaran matahari pertama naik opah bawa baby keluar sat 3 4 minit gitu bagi kena sinaran matahari.. dalam seminggu kuning turun..lega tak perlu nak ulang2 ke KK.. untuk anak 3 pun herba mandian saya dah siapkan semua stanby simpan..

anak saya 22 hari , prolong jaundice Gak esok kena ambik darah kat tangan , dri mula beranak Smpai pantang ulang alik KK je sebab kuning , dh lah musim hujan , takde kndraan naik mtor je . Naik grab pegi je mahal , belum balik dan hari2 . dah cuba ikhtiar mandi , herba , balm nahla semua sama . jaundice turun naik je . hmm pbglamn anak kedua pun prolong , sampai sbulan Bru hilang sndri .

TapFluencer

Anak prolonged jaundice, pastikan dapat pemeriksaan berkala dgn betul sbb prolonged jaundice ni ada risiko pada anak. Kerapkan penyusuan pada anak dgn tenang dan pastikan anak kerap berak kencing untuk pemulihan jaundice dgn baik. Jika puan tak larat ulang alik, minta tolong suami hantarkan anak untuk pemeriksaan samada di KK atau klinik swasta ikut mana2 yg selesa bagi puan.

Ibu kena bertenang untuk pemulihan diri dan anak. Anak feels ur feeling tau. Ibu happy anak ceria sihat wal afiyah. Amin.

Kk mmg suka takut2kan org. Saya pun mcm sis pergi hosp pakar swasta jumpa paed. Paed tu sendiri ckp takde keperluan pun nk check kuning hari2 cucuk kt kaki, kesian kaki baby tu. Buat 3 kali sehari sudahhh sbb kalau buat kerap tak nampak sgt gap turun esp anak saya trend dia makin turun & berat badan pun naik je. Sampai skrg saya cont swasta check up anak

Soalan popular

Artikel Berkaitan