28 Balas

Boleh cuba tips ni 1) masa mandi pastikan awak cuci kawasan jahitan awak. celup cotton ball dan dap2 kan dkt kwsn jahitan. memadai dgn air bersih sahaja 2) lepas mandi lap kering2 kawasan luka awak. jgn biarkan lembab. kalau rasa xcukup kering boleh tala dkt kipas. Pastikan juga setiap kali leas membuang awak lap kering2 3) pastikan tukar pad dgn kerap. jgn tunggu pad penuh baru tukar. atleast 2jam sekali. 4) makan makanan yg mengandungi protein (ayam/dgg/telur) supaya sel2 baru dpt tumbuh dgn baik. dn dpt mempercepatkan luka jahitan baik 5) boleh makan buah yg mengandungi vitamin c tak semestinya buah oren. 6) minum air secukupnya. jangan catu minum air

betul. zaman sekarang masih ada yg mil or mom yg sekat kita minum air byk. sebenar kita perlu minum air secukup nya.

miss guna dermacint , cuci luka tu tak pedih pun kalau cara moden .. tp kalau tradisional mil saya buat air asam keping dengan batang bunga kantan .. rebus .. lepastu lepas mandi cuci dgn air rebusan tu .. cuci masa air tu dh sejuk utk seminggu ni atau smpai luka sis kering and then lepas 2minggu baru start cuci masa air rebusan tu suam .. yg dermacint tu .. sis ambik kapas .. dap dap je kt bawah tmpt luka . and after kencing pastikan kita basuh and lap kering2 kalau boleh lap dgn tisu dapur yg tak lekat tu . after tu boleh buang trus .. elakkan guna towel tau , nanti takut kuman tu ade kt tmpt yg sama:)

sorry ya sis .. sya share ni sebab saya tak jahit .. tu yg saya berani guna cara tradisional. but u can try if u want :) cepat sembuh sis ❤️

baru 5 hari dik.. normal sgt² terasa sakit pedih susah nk bergerak..berak & sebagainya.. luka bersalin x sama mcm luka² biasa.. kebiasaan sebulan lebih baru dikira sembuh sepenuhnya luar dalam.. jaga jahitan baik² jgn kangkang luas jgn lasak.. keringkan sentiasa tmpt luka.. berak jgn teran kuat sgt.. klau sembelit pergi cari ubat lembut najis.. minum air msk bnyk.. mkn sayur hijau bnyk.. klau rasa nk berak jgn tahan.. nt makin lama makin keras najis.. makin susah buang.. pastikan luka jahit x kena jangkitan kuman atau tertetas benang..

memg sakit pedih siss . sy jahit luar dalam sbb anak kne vacuum .hari ke 5 still lagi sakit kena berhati² bergerak slow siss . akan rse tegang makan masa luka nx cantum ..jgn mencangkung, cuci ngn air lalu .dap ngn ubat kuning . basahkan kapas ngn ubat kuning lepastu kepit .sy total 2 botol ubat kuning. sy lepas 2 mggu dah better tapi masuk mggu ke 3 tbe² sakit pedih nak dduk susah . sy risau takut ad jangkitan sy pergi klinik dy ckp sbb benang berceracak .luka dah cantum.jadi dia buang benang tu ..lepas pd tu dh selesa nx duduk .. jahit bersalin kena jaga betul² smpai abis pantang ..

betul sis rasa tegang kadang mcm mengigit pedih² tempat jahit tu . tngok takde apa pun dekat situ . nak gerak pakai bengkung selesa sikit sbb kaki rapat .

TapFluencer

Memang normal rasa macam tu . Saya dlu lepas dua minggu baru rasa elok sikit tapi kadang-kadang ngilu . Nak luka cepat sembuh banyak-banyak makan buah oren . Makan ayam dengan telur pun boleh cepatkan luka sembuh sebab tinggi protien . Tapi Kalau allergic dengan telur jangan makan 🤭 lagi satu boleh cuba buat rendaman guna epsom salt . Ambik satu besen yg boleh muat kita duduk dalam tu (rendam area punggung sampai pinggang je ) letak satu sudu epsom salt dan air suam . Epsom salt boleh cari kat watson harga dalam rm7 mcm tu .

normal tu .sy pn smggu prtama mmg pedih n bisa tpt tu... nk duduk n bgn mmg bercinta la...tp once dh dpt position duduk, xnk bgn je rasa hahaha. tp msuk mgu kdua dh ok alhamdulillah... skrg dh sbln lebih.once a while akan rasa dyut3 kadang2... kejap je tu..nti akan okay;),... pstikan kering tau lps buang air

Saya pun dah 35 hari still rasa pedih sikit. Nurse check ada lagi benang maybe baru keluar dari isi dalam. So sebab benang tulah dia jadi mencucuk. Tak selasa sikit. Sekarang tengah bersabar bila nak baik sepenuhnya 😂 tengok orang lain punya pengalaman elok je 2 minggu macamtu. Kat saya kemain lambat 🫠

biasa ada sis ubat kuning dkt farmasi . selain ubat kuning saya ada jugak buat bilas pakai air sireh + manjakani . cepat baik

teringat masa ngdung ank ni 3,siap tnya leh xklu xmembuang sampai abis pantang.punya takut tertetas jahitan nya,sekali masa nurse dtg check . jahitan tertetas,kne g KK jahit balik,terus terdiam sy.seksa kne jahit blik,lg lps bius ilang.tegang dy jgn ckp ar

masa tu nurse dtg uma check

Normal je tu, mmg kena duduk hati2 , klu nak duduk dkt kerusi kena sengetkan badan dlu baru bole duduk saya siap lapik kain lg sb rasa sakit . Skg saya dh 3 bulan bersalin baru rasa baik sepenuhnya xde rasa pedih2 lagi dh

sepanjang 3 bulan tu sis ada rasa pedih ke even luka jahitan dh sembuh n cantum? so sis buat apa je ye? ke baik sendiri?

sy 100 harri baru pulih jahitan. sy xprnh miss dap2 cotton ball dgn minyak kuning. sy beli dkt farmasi. klnik trgnu pun ade bg cuma kt kl je diorg xbg mnyk kuning tu. sy pakai lotion tu cpt je baik jahitan sy.

Soalan popular

Artikel Berkaitan