8 Balas

saya Ada anak autism, saya sendiri detect masa umur 4bulan. sebab dia banyak ciri2 autism Dari kecik. instinct saya memang kuat anak saya memang autism. start Dari situ, saya cekalkan hati, untuk terima ape saje keputusan Dari dokter akan datang. bila dah setahun, buat hearing test, anak saya diagnose profound hearing loss both side. lepas setahun 7bulan, memang sah anak saya autism. alhamdulillah dah 6tahun dah berlalu. biar lah ape org nak cakap kat anak kita, yang buruk kita buang, yang baik kita simpan. takperlu takut kalau betul anak kita autism sekali pun. dia tak mintak dilahirkan macam tu, Allah bagi tiket syurga dekat kita, kenape kita nak takut. moga baik2 saja anak puan. lagi awal puan bertindak inshaAllah, akan banyak perubahan. kita sebagai ibu bapa, jangan pernah mengalah untuk buat yang terbaik untuk dia.

Boleh tanya ape ciri2 yg puan dpt detect ye seawal 4 bulan?

Puan, biasanya autism ni akan buat assessment waktu 1 tahun 6 bulan. 6 bulan tu terlalu awal nk detect anak ada autism atau tak. budak2 ni bila masuk bulan baru perangai akn berubah ubah. keep on panggil nama dia dgn cara yg blh tarik perhatian dia and eye contact ni pun kalau baby mmg tk consistent sbb diorg lg seronok tengok keliling. jangan risau puan, saya rasa for now pantau je dulu.

Masih tlalu awal sis.. mostly klu kt pusat terapi swasta pun dyorg terima ble da 18 bln.. lps mchart assessment.. Tp sye faham prasaan sis suami istri.. slagi x dpt knfirmation, hati x tenang.. bg sye, klu tnda2 autisme itu jelas, yes bley detect awal.. tp ade jgak sesetengah yg masking, yg tu mkn mse kdg da 3-4 thn bru detect..

Masih terlalu awal utk detect. InsyaAllah mungkin normal je tp kita sbg parent juga x boleh biarkan dia begitu tanpa berbuat apa2. jika nmpk tanda kelainan atau red flag pada perkembangan anak, cepat2 lah berjumpa doktor kanak2 dan bawa pegi terapi. 6bln masih awal. insyaAllah semuanya akan okay

sis,6bulan masih awal lagi nk dtect autism ..In Sha Allah ank sis normal jaa ..byakkan main n panggil2 dia ..semoga dipermudahkan urusan sis

inshaAllah smga anak Puan dan anak kita semua sempurna sifat, sempurna. akal, organ dlaman, anggota bdn dan inshaALLAH yg baik2 smua aameen

awal sgt tu sis..ank sy dlu mse 6 bln pn sme xad minat nk pegag mainan..lme2 bru die pndai skg da pndai maen sendri..n susun puzzle..

jangan dengar cakap orang. awal lagi nak assume

Soalan popular

Artikel Berkaitan