45 Balas

saya dari awal pregnant even time first pregnant hb memang cantik, tapi since makin membesar kandungan hb saya makin drop every month. time 3rd trim ni hb saya paling rendah 11, which is dah border line, and nurse pun remind. dari 12, drop sikit sikit sampai jadi 11. tak pernah missed makan iron tablet, memang gapkan 2 jam after / bfr makan. even air teh, kopi, kaffein tak minum langsung sebab tak berani. then memandangkan saya makin sarat and risaukan baby, saya ikthiar makan kismis every day. dalam masa 2 minggu hb saya 11 naik jadi 11.8. boleh ikhtiar makan sayur bayam, kurma, jambu batu which is ikhtiar makan makanan yang jenis zat besi. kalau macam saya prefer kismis sebab senang, saya beli satu balang terus and boleh tahan lama. kadang kalau kita consume ubat pun ada juga yang tak sesuai and hb kita tak naik.

tak kisah. macam saya, saya buat kismis tu macam snek. makan je berapa banyak. lagi banyak lagi bagus sebab kismis kan. cuba lah mana tahu boleh bantu. sebab saya sendiri pun tak expect secepat tu hb saya naik.

Ada orang tak sesuai dengan ubat yang dia makan sis. And juga orang yang awal awal hb low. Hujung hujung baru okay. Saya pun dulu hb low dari awal pregnant sampai kena inject dekat punggung. Macam macam dah cuba. Minum susu, makan kerang, makan sayur, beli jus mamariam. Tapi still tak capai. Naik sikit je. Apa pun jangan risau selagi takde apa dekat baby and jangan stress tau. Just follow the flow incase doc sarankan inject ke apa. Tak apa untuk baby hehe. Last inject tu hb saya dah cantik sampai sekarang.

saya share sikit ye apa sy amal masa pregnant sebab pregnancy saya tkde masalah apa2 , baby pun sihat semangat je perkembangan dia pun cepat . Sepanjang pregnancy saya amal minum susu kambing jenama mysha hari2 tk pernah skip . Masuk 4m prgnt sy minum air rendaman saffron btw saya tekanan darah rendah tapi alhmdullillah okay je . Lepastu sy amal makan delima kalau tkde delima saya minum vergold pomegranate amway . Ubat kk(zincofer) bagi pun sy tk pernah skip

sy pn hb low 10.2 , dn sy tk blh mkn ubat tmbah darah..sbb ujian mkmal sy iron dlm bdn sy tinggi dh,lg pn klau sy mkn iron tablet tu jntung sy akn laju,pening.so doc sruh stop mkn.sy just on vit c,b cmplx& asid folic je.dn sy jga pmakanan..klau mkn jm 8 mlm ,jm 10mlm ambik ubt..minum dgn air sunquick oren tnpa gula.dn sy byk mkn kekacang,mkn kurma,minum air kelapa smggu 1x 2x.tnpa ubt tmbh darah HB sy blh naik k 11.6 mggu lpas ☺️

sy pun dlu check sntiasa hb low, mcm sy amalkan pati delima gulsan,jus buah, makan buah jambu batu,buah oren , buah naga merah, kerang 2 kli seminggu..mcm ubat yg kk bg sy dah mkn tp asyik muntah je jd sy beli kat farmasi ubat tambah darah "maltofer" yg jenis chewable, skli makan amik 2 biji..alhamdulillah hb sy naik dri 9.9. ke 11.5..kesan mungkin ikut ats org juga yg penting kena konsisten dan air kosong jgn lupa

Saya makan ubat yang nurse bekalan untuk sebulan tu. yg ad vitamin, acid folid apa semua. jgn skip yg tu setiap pagi dan ambil ketika perut kosong. 2jam lepas makan ubat baru blh amik sebarang makanan. makan sayuran hijau sbb lgi byk khasiat dari sayuran warna lain, buahan², ati ayam, kerang, minum susu vcare (pilihan masing²),buah jambu batu, ikan, ayam udang, sotong. jgn amik kafein yg kerap

amalkan minum air limau kasturi suam tiap2 malam sis... sy pun ada mslah hb jgk sblum2 ni. Buah ke apa mmg sy jarang makan,sy duk amalkan yg tu je untuk cantikkan hb. Sblum duk amalkan tu hb 11 kebawah,lps mnum tu hb naik 11 keatas... Paling elok sis telan ubat tambah darah dgn air limau kasturi ataupun air sunquik tnpa gula. Fresh oren pun blh tp lebih elok yg kita buat sdri drpd beli kat kedai.

doc ada cakap salah cara pengambilan ubat pun boleh jadi punca hb tak naik,contoh macam Harini makan jam 8 esok jam 9 or LPS makan terus makan ubat pun dia tak boleh naik.doc ckp kalau dah makan ubat time perut kosong 1 jam lpstu dah boleh makan nasi tapi sekiranya awak dah makan nasi ke apa kena jarak 2 jam baru makan ubat semula..

sy dlu hb sntiasa low. smpai sy buat satu trick ni sblum g checkup. sehari sblum g checkup sy minum air pati delima gulsan & air barli mkn byk2. esok sblum pegi tu minum air limau kasturi perah cmpur air suam. dgn sy berkesan cmni. sbelum ni mkn kacang, jambu batu, sayur hijau byk2 pon xde hasil..klo amalkan tiap hari lg bgus air barli&delima tu

VIP Member

sis makan ubat yg kk bagi ke? sya dulu makan ubat yg kk bagi tapi hb tak naik² makin turun walaupun dah ikut masa yg betul makan ubat 2 jam lepas makan nasi tapi sejak hb turun ke 9 sya terus tukar ubat obimin beli kat farmasi hb sya naik lepas tukar ubat skrg kandungan dah masuk 36wks alhamdulillah hb skrg 12

tak salah mencuba sis😊

Soalan popular

Artikel Berkaitan