2 Balas

waktu saya 31w kena tahan di PAC, reduced fetal movement and ada pre-term contraction. kena ambil sample sebab ada keputihan and check bukaan. time buat ctg perut mengeras and sakit sampai belakang dan bawah, after 12 hours boleh discharge bila second ctg ok. 33w saya kena tahan juga, sebab reduced fetal movement. and before tu ada perut mengeras. then after 20 hours kena tahan tu, buat ctg tak detect as contraction. then discharge with appointment 3weeks nak scan balik. so apa yang saya buat, bila rasa perut mengeras and sakit tu saya akan baring terlentang (tak lebih 15 minit) and tarik nafas ikut hidung, hembus ikut mulut. dan nurse kata if start sakit and mengeras tu lebih 15 seconds baru kira as contraction. kalau tak, dia mengeras biasa je. saya start je 32w memang kurangkan buat kerja rumah, sebab saya perasan kalau saya buat kerja lebih sikit mesti akan start sakit and mengeras. saya pula kena marah dengan doc waktu 31w bila hari kedua perut mengeras baru datang PAC, sebab buat ctg detect contraction kuat juga. saya pun buat muka sedih kata first baby saya mana tahu mengeras tu macam mana, cuma dah kali ketiga mengeras 2 jam baru saya ajak husband datang. pastu doc tu tak jadi nak marah 😂 dia cakap elok2 bahaya tau belum cukup bulan ada pre term contraction, terberanak kat rumah anak jantung tak kuat bahaya tau. tapi apa apa pun as mommy, trust your instinct ok 🫶🏻

ada kira gap mengeras x? mksd sy tiap brp minit/jam.

*yg penting gerak bby cukup 10x sblm 9pm

Soalan popular

Artikel Berkaitan