Sesi Tanya Pakar bersama Pn Syaza Lyana Pakar Pemakanan Bertauliah

Hi Selamat Mommies yang disayangi semua ๐Ÿค—๐Ÿฅฐ InsyaAllah pada ๐Ÿฎ๐Ÿฏ/๐Ÿณ/๐Ÿฎ๐Ÿฌ๐Ÿฎ๐Ÿฌ, ๐—ท๐—ฎ๐—บ ๐Ÿต.๐Ÿฌ๐Ÿฌ ๐—บ๐—ฎ๐—น๐—ฎ๐—บ kita akan adakan sesi tanya pakar dengan seorang figura yang tidak asing lagi dalam bidang pemakanan iaitu Pn. Syaza Lyana, Chief Nutritionist JomSayHeart. Segala pertanyaan mengenai ๐๐ž๐ฆ๐š๐ค๐š๐ง๐š๐ง ๐’๐ž๐ฐ๐š๐ค๐ญ๐ฎ ๐Š๐ž๐ก๐š๐ฆ๐ข๐ฅ๐š๐ง anda boleh ajukan di ruangan komen ini dan nantikan jawapan daripada yang pakar pada malam ini. Soalan hanya boleh diajukan di ruangan komen ini sahaja dan soalan yang tidak berkenaan akan dipadam. Jangan lepaskan peluang keemasan ini ya mommies๐Ÿ‘‹

Sesi Tanya Pakar bersama Pn Syaza Lyana Pakar Pemakanan Bertauliah
51 Balas
Tulis jawapan

Salam doctor; saya 23 minggu mengandung. Soalannya; 1) saya makan ubat KK bagi; acid folic, vit b, ion& vit c. Dan say makan multivitamin doctor swasta bagi iaitu ganilia. Adakah saya overdose? Sebab ganilia ada fish oil. 2) Hb sy kurang hr tu. jadi saya disuruh makan ion 2 pagi & 2 ptg. Dan disaran mkan hati ayam. Hati ayam byk toksin ke doc? Adakah ia membantu @ bagaimana portion? 3) saya minum susu kurma Farm Fresh tu. amalkan botol kcik setiap hri. Adakah ia bagus utk ibu mengandung or saya patut makan kurma je terus? 4) untuk ubat, adakah sy patut makan sejurus selepas makn atau makan 1-2 jam selepas makn utk lebih berkesan? 5) boleh x doctor bagi cara permakanan yg seimbang dr pagi smpai malam?

Baca lagi
4y ago

Boleh je nak ambil susu tu tp lg baik ambil kurma dan susu biasa. Multivit ambil lepas makan. Utk menu puan boleh rujuk link ni ya https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=463217131142090&id=100023614204807 atau di profile saya

Assalamualaikum Dr. Pregnancy pertama ni perut memang kecik eh sebab berat janin 371gram. Saya nak tanya Dr 05/01/2020 saya period and last period dalam 7 8 hari, betul ke kiraan saya pregnant pada tarikh 05/01 Dr? hmm baru2 ni saya checkup kat klinik swasta tahu2 saya pregnant kandungan dah 20week kata Dr klinik swasta tu. Saya pergi checkup tak expect pun pregnant sebab takda kesan mual, loya dan selainnya, saya pelik lepas dah checkup tu saya baru dapat rasa gerakan baby sangat aktif tapi sebelum tu memang perut saya selalu rasa sakit. tapi alhamdulillah rezeki tak di jangka doakan saya dr di permudahkan beranak pertama takut yee ๐Ÿ˜ญ

Baca lagi
4y ago

Insyallah puan, moga dipermudahkan. Selalunya dr tngok saiz bayi dan compare dgn LMP, should be tak jauh beza

Assalamualaikum puan, skrg sy tgh hamil 7 bln dan sy mmg sukar nak minum air putih tak tau kenapa. Seolah2 susa nak lekat kat tekak, tp sy paksa jg minum dlm 2 3 gelas dlm sehari. Sy lebih suka minum air sunquick d cmpur air sejuk dan makan buah orange. Sy risau sekiranya gula sy mendadak. Tp sy da minum air gula dua kali, so far result still ok bwh 5. Tp sy tetap risau doctor ada cdgn atau pun kurang minum air ni bg efek yg x baik?

Baca lagi

Hi Doc, say a hamil 12 minggu 1 hari. Saya diabetes & pcos sebelum hamil & mkn ubat metformin selama 2 tahun. Slm dah buat ujian darah so kadar gula bsp tinggi , jumpa dietician . Jadi soalan saya boleh tak i minum susu glucerna bagi turunkan kadar gula dalam darah? Staff Farmasi suruh beli. I choose chocolate flavour tapi belum start minum lagi. Atau boleh doc syorkan susu mana yang boleh Bantu saya & baby sihat membesar. Tqvm

Baca lagi
4y ago

Boleh ambil dlm 2 gelas sehari hanyalah utk dapatkan keperluan calcium sahaja. Puan boleh juga try yogurt yg tanpa gula

VIP Member

Assalamualaikum Puan Syaza, izinkn saya ajukan soalan, saya seorang yang tidak suka memakan sayuran hijau ataupun maksud saya sayur jenis berdaun, saya cuma suka sayur seperti kobis, tomato, kacang panjang, timun, bagaimana hendak menggantikan khasiat daripada khasiat memakan sayuran hijau tersebut untuk diri saya serta kandungan? Terima kasih.

Baca lagi
VIP Member

Puan, stp kali sy pregnant, sy atasi mual sy dgn kemam ais. Hanya dh habis mual, sy stop kemam. Ada org2 tua ckp nnti bby bsr sdgkan sy xde GDM dan ank2 sy lhr xde jugak besar. Semua 3kg ke bwh. Benarkah yg d nyatakan nnti bby besar kalau minum air berais dan kemam ais? Dan sy sukar utk minum air sejuk biasa atau air suam pns. Mesti air msk letak ais.

Baca lagi
4y ago

Tidak, takda masalah pun

Assalamualaikum Dr. Saya dah 14 minggu tapi alahan masih teruk. Dah cuba bermacam jenis makanan. Tetapi tetap muntah selepas makan. Sehari paking minimum akan muntah 3 kali. Dan berat turun 1kg dalam masa tak sampai 3 minggu. Boleh Dr. cadangkan alternatif atau makanan yg boleh saya cuba mungkin boleh kurangkan alahan atau muntah.

Baca lagi
VIP Member

Saya ingin menambah pertanyaan, saya kerap memakan maggi pada awal kehamilan, itu membimbangkan tetapi rasa ingin memakan menguasai diri, bagaimana kesan untuk kandungan? Selain itu, minum minuman bergas tetapi untuk jumlah yang sedikit, memakan tomyam pedas, boleh ulas lebih lanjut kesan kepada kandungan. Terima kasih.

Baca lagi

Saya plak ingin bertanya...kebelakangan ini sya kerap lapar,pedih ulu ati dan rsa badan mcm berangin...adaka itu tanda kehamilan @ disebabkan penat...buat msa skrg sya blm lg haid..28hb ada tarikh my next haid..sya haid regular dan dua bln yg lepas sya bru saja keguguran pada 28hb may

hi doc sy ada dua soala.n .. 1.sy slalu lapar time preggy trimester 2 ni . kandungan first .. bila sy mkn .. sy akan lapar lgi lepas stngh jam boleh x sy mkn berkali2? .. dan kedua, kandungan sy baru masuk 4bulan ..tp sy rasa bby start kicking dah .. normal ke tu doc?